Pozivamo vas na predavanje prof. Damodara Frlana, dipl.etnologa, dugogodišnjeg ravnatelja Etnografskog muzeja u Zagrebu,
“KARNEVAL, POKLADE, FAŠNIK, MESOPUST…”

srijeda, 26.2. 2020. u 19.00, Mala dvorana POU

Svake godine razdoblje prije korizme obilježavaju maskirani ophodi, zabave, veselje i razuzdanost te obilje jela i pića.
Koji su korijeni i značenje ovih običaja raširenih u Hrvatskoj, ali i u svijetu? Koji likovi se pojavljuju i koje je njihovo značenje?

Predavanje će ponuditi odgovore na ova pitanja, ali dati i prikaz ovih običaja kod nas i u svijetu.

Dvije vrste pokladnih događanja upravo se odvijaju u okolici Rijeke i Rijeci, Međimurju, Slavoniji, Baranji, Sinju, Lici, Dalmaciji, Opatiji, Samoboru. Gotovo da i nema kraja u Hrvatskoj gdje se ne njeguju ovi običaji pa njihova raznolikost, dinamika, dramatičnost i šarenilo uzbuđuju podjednako sudionike i promatrače.

Među najslikovitije grupe ubrajaju se zvončari iz zaleđa Rijeke koji su zbog stare tradicije i autentičnosti uvršteni na UNESCO-v popis svjetske nematerijalne baštine.
U svijetu među najpoznatije karnevale ubrajamo onaj u Veneciji, Rio de Janeiru, New Orleansu, Nici, San Remu, Koelnu, Karibima. Veliki broj zemalja poznaje karnevalske ophode, neki su stariji, mnogi su iz novijeg doba, no pokladni običaji u nas i nekim drugim mjestima u Europi imaju najstarije korijene koji sežu do antičkih i pretkršćanskih vremena.

Predavanje će uz brojne ilustracije prikazati bogatstvo i šarenilo ovih običaja te njihova skrivena i nerijetko zaboravljena značenja.

Ulaz je slobodan!