U petak, 27. rujna 2019. godine, u prostoru Pučkog otvorenog učilišta, obilježili smo projekt „Lan i tkanje“ predstavljanjem bogatstva kulturnog nasljeđa posavskog i moslavačkog kraja. Zahvaljujemo Gradu Ivanić-Gradu i Zagrebačkoj županiji što su prepoznali važnost ove značajne edukativne manifestacije te su financijski podržali realizaciju ovog programa. Projekt „Lan i tkanje“ u POU tradicionalno se održava već dugi niz godina, a ovo je sedma godina da se održava u okviru obilježavanja Dana europske baštine u organizaciji Ministarstva kulture, a ujedno i uoči 13. Tjedna cjeloživotnog učenja u organizaciji Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih.

Dani europske baštine, kao najveća kulturna manifestacija održavaju se diljem Europe. Cilj je predstaviti kulturnu raznolikost europskog kontinenta i bogato nasljeđe njegovih naroda, ali i upozoriti na potrebu zaštite i očuvanja te baštine. Republika Hrvatska se od 1995. godine pridružila ovoj manifestaciji i od tada kontinuirano svake godine obilježava Dane europske baštine u organizaciji Ministarstva kulture.

Tijekom njihova održavanja u Hrvatskoj želi se prikazati vrijednost naše zajedničke baštine i naglasiti važnost njezina očuvanja za sadašnje i buduće naraštaje. Iako je Hrvatska mala zemlja, ima bogatu kulturu i povijest. Smještena na raskrižju između istoka i zapada, srednje Europe i južnjačkog duha Sredozemlja, Hrvatska je tijekom godina razvila raznoliku i vrlo bogatu tradiciju.

Tjedan cjeloživotnog učenja je nacionalna obrazovna kampanja, u organizaciji Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, a čiji je cilj podizanje svijesti o važnosti učenja i obrazovanja. Radi se o UNESCO-ovoj inicijativi koja je pokrenuta 1999. godine, a svake godine obilježava se u brojnim zemljama na svim kontinentima kako bi se senzibilizirala javnost za cjeloživotno učenje, promicala kultura učenja te potaknula osobna motivacija.

Tradicija, kultura i povijest ono su što jedan narod čini jedinstvenim. Ovim projektom želimo senzibilizirati prvenstveno djecu i mlade s bogatom kulturno-povijesnom baštinom našeg kraja. Upravo su djeca i mladi čuvari baštine u sljedećim naraštajima pa im stoga od rane dobi nastojimo otkriti sva ta blaga, potaknuti ih na otkrivanje i istraživanje kulturne baštine, angažirati ih u očuvanju toga blaga, približiti im tradicijske vrijednosti, naše običaje i našu povijest.

Ove godine održane su dvije radionice (gđa. Marica Klak prezentirala je oslikavanje mašni, a gđa. Nevenka Radočaj za tkalačkim stanom izradu završnog poruba na salveti). Otvorena je izložba lanenih jastučnica i peča posavskog kraja iz privatne zbirke gđe. Marice Klak. Izlagali su: Mirjana Pavetić, Fiber art iz Križa, oslikane torbice; KUD „Đuro Kundek“ Caginec izložba poculica; Udruga „Ženske ruke“ iz Križa izložba rukotvorina; „Šumska“, izložba heklanih proizvoda punjenih lavandom; Snježana Kezerić, Obedišće, rukotvorine od lavandinih proizvoda; Igor Kruh Vuk, izložba folklorne obuće.

Na radionicama su sudjelovala djeca predškolske grupe Dječjeg vrtića iz Ivanić-Grada, učenici 4. razreda OŠ Stjepana Basaričeka i OŠ Đure Deželića te učenici 3. i 4. razreda srednje škole Ivan Švear, kao i građani Grada Ivanić-Grada.

Ovim smo projektom prije svega željeli naglasiti važnost očuvanja kulturne baštine te i dalje promicati tradicijska znanja, vještine i običaje našeg kraja.