19. grafičke radionice/izložba studenata Grafičkog odsjeka ALU Sveučilišta u Zagrebu pod mentorstvom izvan.prof.dr.sc. Siniše Reberskog

• ponedjeljak, 16.9. u 14 sati
  • Galerijski prostor POU Ivanić-Grad
“Projekt pod nazivom TEKSTILOGRAFIJA temelji se na konceptu modularnog ornamentalnog tiska. Kreacijom jednog modula moguće je realizirati otiske iznimno bogatog raspona mogućnosti. Osnov je izrada matrice – temeljnog modula kvadratnog oblika u nekoj tehnici visokog tiska poput linoreza ili drvoreza. Matrica se otiskuje ručno, a njenim ritmiziranim multiplikativnim otiskivanjem na istoj površini uz variranje orijentacije u sve četiri moguće pozicije dobiva se mnoštvo raznih kombinacija.
Na taj se način ostvaruje osnovna koncepcija grafičkog medija, a to je reprodukcija odnosno multipliciranje originala, uz rotaciju osnovni original postaje gradbeni element za raznovrsne varijacije.
Linorez kao iznimno jednostavna tehnika, kako u izradi matrice, tako i u procesu tiskanja čini se kao najlogičniji izbor no moguće je koristiti i druge tehnike visokog tiska. Ručno otiskivanje je jako jednostavan postupak, a mogućnosti koje pruža iznimno su bogate. Kao polazišnu podlogu za otiskivanje odabrali smo tekstil zbog mogućnosti daljeg korištenja otiska u vidu dekorativnih predmeta poput zavjesa, banera ili paravana, ali i odjevnih predmeta najrazličitijih vrsta. Izradu matrice u tehnici linoreza moguće je iznimno brzo izraditi što omogućuje realizaciju matrice i otiska za vrijeme trajanja radionice u prostoru održavanja radionice.
Posebne su pogodnosti koje pruža – otiskivanje na raznim vrstama podloga, na raznim mjestima i mogućnost rada u toj tehnici bez prethodnog iskustva što omogućuje sudjelovanje najrazličitijih profila sudionika bez obzira na dob, obrazovanje ili posebne sposobnosti.” Prof. S. Reberski
Program se održava uz financijsku podršku Grada Ivanić-Grada i Ministarstva kulture i medija RH